W minioną sobotę, 9 marca odbyły się ostatnie – finałowe spotkania popularnej w naszym mieście Ligi Futsalu „oldbojów”. Zmagania rozpoczęły się meczami o dalsze miejsca, a sukcesywnie z upływem czasu emocje stawały się coraz większe, tak jak frekwencja w Hali Sportowo – Widowiskowej „Polonia”, gdzie zarówno zawodnicy, którzy już ukończyli swoje zmagania, jak też licznie odwiedzający nas co tydzień kibice poszczególnych drużyn zapełniali trybuny, oczekując na ostateczne rozstrzygnięcie, czyli wynik wielkiego finału.
Niezależnie od stawki poszczególnych meczy, jak już zresztą zdążyli nas na przestrzeni lat przyzwyczaić zawodnicy, od pierwszego gwizdka sędziego do samego końca mieliśmy się czym emocjonować. Bardzo cieszy fakt, że cały dzień finałów odbył się w bardzo przyjaznej atmosferze „fair play” i mimo zaciętych pojedynków w trakcie meczy, po syrenie końcowej zawodnicy dziękowali sobie za cały sezon emocji i wspólnie spędzony czas wypełniony sportowymi emocjami.

W tym roku zestawienie spotkań półfinałowych – patrząc na kadry wszystkich, czterech zespołów – zapowiadały się niesamowicie pod wieloma względami. Wszyscy piłkarze znali się dobrze z lat spędzonych na boiskach, wielu z nich grało na wysokim poziomie, prywatnie byli kolegami a w tym dniu stanęli naprzeciw siebie, mając zamiar awansować do wielkiego finału.
Pierwszy półfinał to rywalizacja Furnipolu z Jagiellończykami. Furnipol już po I etapie rozgrywek zapewnił sobie miejsce w półfinale, natomiast ich rywale musieli sobie to miejsce wywalczyć. Wzajemny szacunek względem siebie wyczuwało się od pierwszej minuty spotkania, jednak z biegiem czasu gra na boisku stawała się coraz bardziej zacięta i żadna z drużyn nie miała zamiaru zostawić ostatecznego rozstrzygnięcia rzutom karnym. Mimo bardzo wyrównanej rywalizacji o jedną bramkę finalnie okazali się lepsi reprezentanci Furnipolu – którym zwycięstwo dał gol zdobyta przez Jana Cianciarę, natomiast Jagiellończykom została gra o brązowe medale.

W drugim meczu drużyn walczących o finał zobaczyliśmy Romtrans DK (awans do półfinałów po zajęciu 2 miejsca po I etapie rozgrywek) i Fundację AK-BUD Bo Warto. Romtrans przyzwyczaił nas do bardzo stabilnej, wysokiej formy przez całe rozgrywki, natomiast AK-BUD miewał czasem, słabsze momenty – jednak, kiedy stawka stawała się wysoka, cała drużyna stawała na wysokości zadania i realizowała wyznaczone cele. Tak było również podczas tego meczu. Mądra i przede wszystkim skuteczna gra całego zespołu spowodowała, że Fundacja wygrała ten mecz 3:0 i mogła szykować się do starcia o złote medale. Romtrans DK – tym razem dołączył do Jagiellończyków i na osłodę została mu walka o najniższy stopień podium.
Mecz o trzecie miejsce i pojedynek Jagiellończycy – Romtrans DK. Obie drużyny miały ambicję, by zagrać podczas ostatniego meczu tego dnia, jednak finalnie spotkały się podczas rywalizacji o brązowe medale. Nie zabrakło ambicji zawodników, bramek i emocji, a wiemy, jak ciężko czasem się gra o tak zwany „puchar pocieszenia”. Zgromadzona publiczność dostała piękne widowisko, z którego po syrenie końcowej jako zwycięzcy wyszli przedstawiciele Romtrans DK.
Punktualnie o godzinie 17.00 wybrzmiał pierwszy gwizdek sędziego, który rozpoczął mecz finałowy. Furnipol vs Fundacja AK-BUD Bo Warto. Pierwsze minuty to wzajemne badanie się ze strony obu drużyn bo żadna nie chciała podjąć ryzyka i odsłonić się przed rywalem. Sytuacja zaczęła się zmieniać z biegiem upływających minut, zarówno jedni jak i drudzy, zaczęli coraz odważniej poczynać sobie w atakach na bramkę rywali, co skutkowało po zakończeniu jednej akcji odpowiedzią ze strony rywali, dzięki temu emocje rozkręcały się z każdą minutą. Warto wspomnieć, że Furnipol w pierwszej części spotkania miał trzy bardzo dogodne sytuacje, aby umieścić piłkę w bramce Fundacji, jednak brakło trochę szczęścia i zimnej krwi w wykończeniu akcji. Niewykorzystane sytuacje się mszczą jak mawia stare piłkarskie przysłowie. Nie strzelił Furnipol, zatem pierwsze trafienie i objęcie prowadzenia w wielkim finale dał drużynie Fundacji Błażej Radler. W tym momencie spotkanie zrobiło się bardzo otwarte, Furnipol wycofał nominalnego bramkarza i próbował znaleźć sposób na defensywę swoich rywali – tam jednak świetnie jak w całym sezonie spisywał się Paweł Kowalczyk. Kropkę nad „i” w finale postawił Robert Hajduk, który przed wybrzmieniem syreny końcowej umieścił po raz drugi w tym meczu piłkę w siatce. Fundacja AK-BUD Bo Warto – nowym mistrzem!

Podczas ceremonii zakończenia i podsumowania zmagań w XXIX edycji Ligi Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy przedstawiciele drużyn, wyróżnieni zawodnicy i medaliści otrzymali gratulacje od Pana Krzysztofa Matyjaszczyka – Prezydenta Miasta Częstochowy, któremu towarzyszyli Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie Tomasz Łuszcz oraz p.o. Zastępcy dyrektora ds. marketingu Janusz Danek.

Kolejne emocje za rok, będzie to już XXX edycja – wierzymy, że wyjątkowa i wyczekujemy kolejnych emocji w Hali Sportowo – Widowiskowej „Polonia”.

Wyniki spotkań z 09.03.2024 r.:

mecz o 13 miejsce
Abstynent – Amator   0:3 w.o

mecz o 11 miejsce
Przeterminowani – Koral Recykling Kłobuck   3:7
(P. Łyszczarz -2, A. Stacherczak — G. Edelman -6, R. Jędrysiak)

mecz o 9 miejsce
Tadex CNC – Orlikowscy Team   3:6
(P. Grzejszczak, P. Bajor, K. Piątkowski — R. Jaczyński -2, P. Nabiałczyk, T. Nowak, J. Michalewicz, D. Kot)

mecz o 7 miejsce
Jędryka Klub 54 Exact Systems – MK Team   5:3
(Ł. Radosz -3, A. Janoszka -2 — P. Antoniak, J. Kostarczyk, M. Kubanek)

półfinał I
Furnipol – Jagiellończycy   2:1
(D. Jankowski, J. Cianciara — J. Wąsowicz)

półfinał II
Romtrans DK – Fundacja AK-BUD Bo Warto   0:3
(K. Galant, B. Radler, R. Hajduk)

mecz o 5 miejsce
ZIB Bernat – Gmina Kłomnice   0:3 w.o

mecz o 3 miejsce
Jagiellończycy – Romtrans   2:4
(G. Nowak, M. Palutkiewicz — J. Rokosa -2, D. Michalik, S. Kotyl)

mecz finałowy o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy

Furnipol – Fundacja AK-BUD Bo Warto   0:2
(B. Radler, R. Hajduk)

Nagrody indywidualne:
Najlepszy strzelec: Jacek Rokosa (Romtrans DK)
Najlepszy bramkarz: Adam Szałas (Fundacja AK-BUD Bo Warto)
MVP: Sebastian Kotyl (Romtrans DK)

Klasyfikacja końcowa XXIX edycji Ligi Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy

14. Abstynent
13. Amator
12. Przeterminowani
11. Koral Recykling Kłobuck
10. Tadex CNC
9. Orlikowscy Team
8. MK Team
7. Jędryka Klub 54 Exact Systems
6. ZIB Bernat
5. Gmina Kłomnice
4. Jagiellończycy
3. Romtrans DK
2. Furnipol
1. FUNDACJA AK-BUD BO WARTO

Skip to content